AVCF Logo Copyrighted
 

The African Violet Council of Florida
Oct. 2 to 4, 2009
Tampa, Florida

"Romancing the Violet"


Best in Show
Jay Sespico Best in Show with Rob's Gundaroo
'Rob's Gundaroo'
Won by: Jay Sespico from Valrico, FL


2nd Best in Show
2nd Best in Show by Nancy Kast
'Rebel's Restless Heart'
Won by: Nancy Kast from San Antonio, FL


3rd Best in Show
3rd Best in Show by Christel Collier
'Ma's Grinning Grape'
Won by: Christel Collier from Lakeland, FL


Best in Design
Best in Design Jay Sespico
"Hunchback of Notre Dame"
Won by: Jay Sespico from Valrico, FL


2nd Best in Design
2nd Best in Design Eryth Hendershot
"Marie and Pierre Curie"
Won by: Eryth Hendershot from Lakeland, FL


3rd Best in Design
3rd Best in Design by Bob Green
"Wherefore Art Thou?"
Won by: Bob Green from Rockledge, FL


Best AVSA Collection - Standard
Best AVSA Collection by Christel Collier
'Ma's Grinning Grape'
'Dignitaire'
'Ness' Candy Pink'
Won by: Christel Collier from Lakeland, FL


2nd Best AVSA Collection - Standard
2nd Best AVSA Collection by Luke Reyer
'Natchurly Nawlins'
'Apache Blanket'
'Kiwi Dazzler'
Won by: Luke Reyer from Spring Hill, FL


Best AVSA Collection - Mini & Semimini
'Jolly Fire'
'Rob's Argyle Socks'
'Rob's Antique Rose'
Won by: Jay Sespico from Valrico, FL


2nd Best AVSA Collection - Mini & Semimini
2nd Best Mini Collection by Phyllis King
'Jolly Texan'
'Ness' Crinkle Blue'
'Lyon's Wine Drops'
Won by: Phyllis King from Seminole, FL


Best Standard
'Rebel's Restless Heart'
Won by: Nancy Kast from San Antonio, FL


Best Miniature
Best Miniature Persian Lullaby christel Collier
'Persian Lullaby'
Won by: Christel Collier from Lakeland, FL


Best Semiminiature
Best Semi-Miniature Jolly Magic by Martha Spyridon
'Jolly Magic'
Won by: Martha Spyridon from Delray Beach, FL


2nd Best Semiminiature -
Alice Yawger Award
'Jolly Fire'
Won by: Jay Sespico from Valrico, FL


Best Variegated
'Rebel's Restless Heart'
Won by: Nancy Kast from San Antonio, FL


Best Trailer
Best Trailer Rob's Gundaroo by Jay Sespico
'Rob's Gundaroo'
Won by: Jay Sespico from Valrico, FL


Best Unusual Container
'Persian Lullaby'
Won by: Christel Collier from Lakeland, FL

Best Vintage
'Wrangler's Dixie Celebration'
Won by: Nancy Kast from San Antonio, FL


Best Fantasy
'Rob's Argyle Socks'
Won by: Jay Sespico from Valrico, FL

Best Chimera
Best Chimera by Lukas Reyer
'Kiwi Dazzler'
Won by: LuKas Reyer from Spring Hill, FL


Best Species
Best Species by Nancy Kast
'S. 5b clone grotei Silvert'
Won by: Nancy Kast from San Antonio, FL


Best Buckeye
'Buckeye Seductress'
Won by: Nancy Kast from San Antonio, FL


Best Lyons/Sorano
'Persian Lullaby'
Won by: Christel Collier from Lakeland, FL


Best Optimara/Rhapsodie
'Optimara EverPraise'
Won by: Shirley Berger from Avon Park, FL

Best Sec. 2 - Standard Green
'Night Fever'
Won by: Christel Collier from Lakeland, FL


Best Sec. 3 - Standard Variegated
'Rebel's Restless Heart'
Won by: Nancy Kast from San Antonio, FL


Best Sec. 4 - Miniature
'Persian Lullaby'
Won by: Christel Collier from Lakeland, FL


Best Sec. 5 - Semiminiature - Green
'Jolly Magic'
Won by: Martha Spyridon from Delray Beach, FL


Best Sec. 6 - Semiminiature - Variegated
'Jolly Frills'
Won by: Christel Collier from Lakeland, FL


Best Sec. 7 - Trailer
'Rob's Gundaroo'
Won by: Jay Sespico from Valrico, FL


Best in Sec 8
'S. 5b clone grotei Silvert'
Won by: Nancy Kast from San Antonio, FL


Best Sec. 9 - Gesneriad
Diastema sp. 'Red Falls'
Won by: Nancy Kast from San Antonio, FL


Sec. 10 - Best Interpretive Flower Arrangement
"Wherefore Art Thou?"
Won by: Bob Green from Rockledge, FL


Sec. 11 - Best Interpretive Plant Arrangement
"Hunchback of Notre Dame"
Won by: Jay Sespico from Valrico, FL


Best in Sec.12 Container Garden
"Natural Garden"
Won by: Kelly Ates from Lakeland, FL


Best Gesneriad
Best Gesneriad by Nancy Kast
Diastema sp. 'Red Falls'
Won by: Nancy Kast from San Antonio, FL


2nd Best Gesneriad
Chirita 'Nimbus'
Won by: Bev Promersberger

Best Gesneriad in Bloom
Diastema sp. 'Red Falls'
Won by: Nancy Kast from San Antonio, FL


Best Episcia
Episcia 'Silver Sheen'
Won by: Janice Mink from Fort Lauderdale, FL


Best Thad's Episcia
Episcia 'Thad's Gold Fever'
Won by: Carol Carpenter from Ocala, FL


Best Streptocarpus
Streptocarpus 'Falling'
Won by: Phyllis King from Seminole, FL


Best Chirita
Chirita 'Nimbus'
Won by: Bev Promersberger

Horticulture Sweepstakes
28 blue ribbons
Won by: Phyllis King from Seminole, FL


Runner-Up to Horticulture Sweepstakes
19 blue ribbons
Won by: Christel Collier from Lakeland, FL

Design Sweepstakes
11 blue ribbons
Won by: Bob Green from Rockledge, FL


Runner-Up to Design Sweepstakes
8 blue ribbons
Won by: Mary Lou Harden from Seffner, FL


Best in Class 5
'Okie Definitely Yellow'
Won by: Christel Collier from Lakeland, FL


Best in Class 6
'Heartland's Heirloom Lace'
Won by: Jay Sespico from Valrico, FL


Best in Class 7
'Night Fever'
Won by: Christel Collier from Lakeland, FL


Best in Class 8
'The King'
Won by: Sally Scaggs from Spring Hill, FL


Best in Class 9
'Edith V. Peterson'
Won by: Mina Menish from Brandon, FL


Best in Class 10
'Ness' Midnight Fantasy'
Won by: Jay Sespico from Valrico, FL


Best in Class 11
'Yukako'
Won by: Jerry Kast from San Antonio, FL


Best in Class 12
'Ode to Beauty'
Won by: Shirley Berger from Avon Park, FL


Best in Class 13
'Okie Cotton Candy'
Won by: Nancy Kast from San Antonio, FL


Best in Class 14
Heinz's Good Vibrations by Christel Collier
'Heinz's Good Vibrations'
Won by: Christel Collier from Lakeland, FL

Best in Class 16
Ness's Candy Pink by Christel Collier
'Ness' Candy Pink'
Won by: Christel Collier from Lakeland, FL


Best in Class 17
'Rebel's Restless Heart'
Won by: Nancy Kast from San Antonio, FL


Best in Class 18
'Tiger'
Won by: Nancy Kast from San Antonio, FL


Best in Class 19
'Jungle Print'
Won by: Jay Sespico from Valrico, FL


Best in Class 20
'Sunshine Candy Cane'
Won by: Bev Promersberger 

Best in Class 21
'Ma's Winter Moon'
Won by: Carolee Carter from Ocala, FL


Best in Class 22
'Heinz's Imagine'
Won by: Christel Collier from Lakeland, FL


Best in Class 23
Sugar Plum Dream
'Sugar Plum Dream'
Won by: Carolann Burrel from Lakeland, FL


Best in Class 25
'Jolly Star'
Won by: Phyllis King from Seminole, FL


Best in Class 27
'Persian Lullaby'
Won by: Christel Collier from Lakeland, FL

Best in Class 30
'Jolly Fun'
Won by: Martha Spyridon from Delray Beach, FL


Best in Class 32
'Rob's Chilly Willy'
Won by: Shirley Berger from Avon Park, FL


Best in Class 33
Ness' Sno Fun by Martha Spyridon
'Ness' Sno Fun'
Won by: Martha Spyridon from Delray Beach, FL


Best in Class 34
'Ness' Satin Rose'
Won by: Carolee Carter from Ocala, FL


Best in Class 35
'Jolly Shadow'
Won by: Phyllis King from Seminole, FL


Best in Class 36
'Jolly Magic'
Won by: Martha Spyridon from Delray Beach, FL


Best in Class 38
'Sister Sylvia'
Won by: Jerry Kast from San Antonio, FL


Best in Class 39
'Teen Thunder'
Won by: Christel Collier from Lakeland, FL


Best in Class 40
'Rob's Heat Wave'
Won by: Shirley Berger from Avaon Park, FL

Best in Class 41
'Rob's Antique Rose'
Won by: Phyllis King from Seminole, FL


Best in Class 44
'Ma's Tropical  Triumph'
Won by: Sally Scaggs from Spring Hill, FL


Best in Class 45
Sassy Shirley by Phyllis King
'Sassy Shirley'
Won by: Phyllis King from Seminole, FL


Best in Class 48
'Jolly Frills'
Won by: Christel Collier from Lakeland, FL


Best in Class 49
'Ness' Cranberry Swirl'
Won by: Phyllis King from Seminole, FL

Best in Class 50
'Shirl's Grape Ice'
Won by: Phyllis King from Seminole, FL


Best in Class 51
'Ramblin' Spots'
Won by: Lynne Di Maio from Palm Beach Gardens, FL


Best in Class 52
'Edee's Rosebud Trail'
Won by: Carolee Carter from Ocala, FL


Best in Class 53
'Rob's Gundaroo'
Won by: Jay Sespico from Valrico, FL


Best in Class 54
'Rob's Humpty Doo'
Won by: Richard Gray from Port Saint Lucie, FL

Best in Class 55 
S.5b clone grotei 'Silvert'
Won by: Nancy Kast from San Antonio, FL


Best in Class 58
'Persian Lullaby'
Won by: Christel Collier from Lakeland, FL


Best in Class 59
'Wrangler's Dixie Celebration'
Won by: Nancy Kast from San Antonio, FL

Best in Class 62
Sinningia 'Carefree'
Won by: Nancy Kast from San Antonio, FL


Best in Class 63
Sinningia 'Anne Crowley'
Won by: Nancy Kast from San Antonio, FL


Best in Class 64
Diastema sp. 'Red Falls'
Won by: Nancy Kast from San Antonio, FL


Best in Class 65
Streptocarpus 'Falling'
Won by: Phyllis King from Seminole, FL


Best in Class 66
Nematanthus 'Tropicana'
Won by: Janice Mink from Fort Lauderdale, FL

Best in Class 67
Chirita 'Nimbus'
Won by: Bev Promersberger

Best in Class 68
Episcia 'Silver Sheen'
Won by: Janice Mink from Fort Lauderdale, FL


Best in Class 69
Chirita 'Destiny'
Won by: Bev Promersberger

Best in Class 70
"Anthony and Cleopatra"
Won by: Eryth Hendershot from Lakeland, FL


Best in Class 71
"Annie Get Your Gun"
Won by: Mary Lou Harden from Seffner, FL


Best in Class 72
"Tomorrow is Another Day"
Won by: Bob Green from Rockledge, FL


Best in Class 73
"The Music of the Night"
Won by: Bob Green from Rockledge, FL

Best in Class 74
"My Heart Will Go On"
Won by: Mary Lou Harden from Seffner, FL


Best in Class 75
"I Love Lucy"
Won by: Bob Green from Rockledge, FL


Best in Class 76
"Daniel Boone Was a Man, Yes, a Big Man"
Won by: Bob Green from Rockledge, FL


Best in Class 77
"Wherefore Art Thou?"
Won by: Bob Green from Rockledge, FL


Best in Class 78
"Walk The Line"
Won by: Bob Green from Rockledge, FL


Best in Class 79
"Hunchback of Notre Dame"
Won by: Jay Sespico from Valrico, FL


Best in Class 80
"Marie and Pierre Curie"
Won by: Eryth Hendershot from Lakeland, FL


Best in Class 81
"Natural Garden"
Won by: Kelly Ates from Lakeland, FL


Best in Class 82
Best Dish Garden by Bev Promersberger
"Dish Garden"
Won by: Bev Promersberger

Best in Class 83
"Terrarium"
Won by: Phyllis King from Seminole, FL

AVCF Awards Table 
AVCF Awards Table

Number of Hits                                  Today is Monday, October 23, 2017               Copyright (c)2009-2017 African Violet Council of Florida            Website Last Updated April 16, 2016
Communications
Http://www.free-counter-plus.com
Communications
since March 31, 2010                                                                                                                                                                                                                    Site Designer and Webmaster LS